Alustame kas või sellest, et aastad ei ole vennad, jõed on erinevad ning kalapüügi juurde käib alati ports määramatust.
 
Liin, ritv ja rull

Talvel kerin poolile nööri asemel tamiili. Ma ei pelga, et kala võib puhtas allikavees minu nööri märgata ja sööta seepärast mitte haarata. Terve 2017. aasta kasutasin ma 99% püügiajast landi ees trossi ja ikkagi oli see minu karjääri seni edukaim hooaeg ‒ õnnestus tabada neli üle kahe kilo kaaluvat jõeforelli, sh kaks neist üle 2,5 kilo. Tamiili kasutan talvel ainult seepärast, et nöör muutub miinuskraadidega jäigaks ning lõpuks võib seepärast ka püük katki jääda. Hea meelega kasutaksin ma aasta ringi nööri, kui turule tuleks punutis, mis miinuseid ei karda.

Ridva ja rulli valib lõpuks iga kalamees ise enda vajadustest ning võimalustest lähtuvalt. Põhimõtteliselt saab jõekapüügil hakkama tavalise, haugi ja ahvena püügiks mõeldud varustusega. Ent tuleb arvestada, et jõeforelli peibutised on enamasti pisemad ja kergemad. Spinning, millega püüda ahvenaid ja kaaspüügina ka haugi, sobib üldjuhul ka jõekale. Mulle meeldib Fast või Extra Fast toimega ritv. Rulli olen valinud madalama pooliga, et ei peaks liiga palju nööri peale kerima. Pole ju vaja, et poolile mahuks 150 m nööri – samas võiks pool olla täis. /---/

Kus püüda?

Kui jõgi välja valitud, välista talvel lõigud, kus vesi on liialt madal ja vool kiire. Enamasti eelistab forell ikkagi pigem aeglasema voolu ja mudasema jõepõhjaga kohti, ka suvel. Samas pole see rusikareegel. Olen saanud väga ilusaid talviseid kalu kiire vooluga jõelõikudest. Üks hea põhjus sellistes kohtades püüdmiseks on kas või see, et enamik kalamehi talvel seal ei püüa.
Mulle meeldib jõeforelli püügi juures kõige enam tohutu valikuvabadus ‒ kohti, kuhu minna, on sadu, kui mitte tuhandeid. Oma peamised kohad püüan ma läbi korra kevad-talvel ja korra suvel. Kui juhtub, et väga suur kala näitab end või läheb otsast, siis on muidugi on raske samasse kohta tagasi mitte minna. Enamasti sätin siis nii, et lõik erineks eelmisest korrast. Näiteks alustan sealt, kus viimane kord kala nägin ning püüan edasi selles suunas, kus eelmine kord lõpetasin. Kuid ma ei ole mitte kunagi saanud kätte seda suurt kala, keda olen läinud teadlikult püüdma – üldjuhul ei ole ma seda kala enam näinudki.
Sätin nii, et sama lõik ei korduks üle kahe korra hooajal, äärmisel juhul kolm-neli korda. 

Loe edasi ja leia 10 hea forellipüügi koha koordinaadid ajakirja Looduses värskest numbrist!