Kui täidad oma vaba aega fotograafiaga, tekib loomulikult ühel hetkel soov ka tähti pildistada.
 
Tekst Martin Vällik
Fotod Martin Vällik ja Shutterstock
 
Tähistaeva pildistamine ehk astrofotograafia tundub keeruline ja kalleid seadmeid eeldav, kuid tegelikult saab pilti teha ka nutitelefoniga.
 
Valgusreostuse süvenev levik võõrandab linnainimest aina enam tähistaevast. Ent teadusuudistena või olukorras, kus linnavalgus jääb kaugele, jõuab kosmos meie meeltesse ikkagi. Mõnikord rabab see meid lausa ootamatult oma kauge sära ja mustrilise palgega. Kui fotograafia on valdkond, millega oma aega täidad, siis on loomulik, et peas on liikunud ka tähtede pildistamise mõte.
 
Tegelikult leidub taevas lisaks tähtedele palju muudki, mida võib pidada astrofotograafia objektiks. Tähtede kooslused – tuttavad ja tundmatud tähtkujud, asterismid¹, kerasparved, hajusparved, galaktikad ja muidugi meie kodugalaktika Linnutee, mis kaardub üle kogu taeva. Peenikesest Kuust täiskuuni ja peeneks tagasi; Kuu poolt valgustatud maastik või Kuu kompositsioonis maapealsete objektidega; planeedid, satelliidid, meteoorid, komeedid ja ehk ka UFO-d, kui ei oska mõnd lendavat objekti ära tunda. Ka Päike on astronoomiline objekt, mida saab pildistada, kuid sellega peab olema väga ettevaatlik, et ei rikuks oma silmanägemist ega ka aparatuuri.


Loe artiklit täispikkuses ajakirja Looduses oktoobrinumbrist!