/---/ Pikad ja pimedad ööd pakuvad parimaid tingimusi virmaliste pildistamiseks. Ilm on ka oluline ‒ eriti pilvisus ja kuufaasid ning Kuu tõusu ja loojumise aeg. Täiskuu vähendab oluliselt virmaliste kuma. Pilvise ilmaga pole võimalus virmalisi näha samuti kuigi hea, mõnikord võib aimata ainult rohekat kuma pilvede tagant või näha üksikuid tantsukatkeid pilveaukudest. Sellest tulenevalt peab lisaks virmaliste prognoosi jälgimisele hoidma pilku peal ka ilmateatel. Veebruari teine pool ja märts on Eestis läbi aastate parimad kuud virmaliste nägemiseks. /---/

Et pildistamine toimub pimedas, siis on statiiv kõige tähtsam tarvik. Pimedas pildistamine eeldab pikemat säriaega ja käest pildistamisel ei õnnestu seetõttu head pilti saada. Statiivi peaks valima vastavalt kaamera ja objektiivi raskusele. Näiteks kerge kompaktkaamera või mobiiliga pildistamiseks mõeldud statiivid ei pruugi peegelkaamera puhul väga stabiilsed olla ning pilt kipub „ära värisema“. Siin aitab kaamera juhtimine distantspuldist, sest käega nupule vajutamine suurendab värisemise riski. Kindlasti tuleks kaamera statiivile asetamisel välja lülitada objektiivi stabilisaator, kui see on objektiivil peal, sest stabilisaatori värin võib pildi samuti „ära väristada“.
Peale korraliku statiivi on tähtsuselt järgmine õige objektiiv. Virmalisi saab pildistada erinevate objektiividega, ent kui soovid saada pildile taevaulatust ja seal toimuvat virmaliste mängu võimalikult laialt, tuleb kasutada lainurkobjektiivi. Viimase fookuskaugus mahub vahemikku 10‒24 mm. Mida väiksem on objektiivi fookuskaugus, seda rohkem mahub virmalisi kaadrisse.
Teine oluline parameeter objektiivi juures on selle valgusjõulisus. Objektiivil on tähistatud selle maksimaalne ava, näiteks F1.4, F2.8, või F4 jne. Mida väiksem number, seda suurem ava ja seda valgusjõulisem on objektiiv. Mida valgusjõulisem on objektiiv, seda rohkem suudab see valgust läbi lasta ja seda lühema säriajaga on võimalik pilt kätte saada. Iga objektiivi peale on märgitud selle fookuskaugus ja maksimaalne ava, selle kindlakstegemiseks uuri oma objektiivi kirjeid. 

Loe artiklit täispikkuses ajakirja Looduses värskest numbrist!