Igaüks saab hoolitseda selle eest, et tema liigesed kestaksid nii praegu kui ka siis, kui pass näitab elueaks üle 60 aasta.
 
Tekst Heldur Pedajas
Fotod Shutterstock
 
Vaatleme erinevaid tehnikaid ja abivahendeid, kuidas vähendada koormust liigestele ja võimalusi traumade tekkeks.
Liigeseid ei saa vaadata kui asju iseeneses, need on osa inimese skeletist ja seeläbi vahetult seotud lihastega. Liigeseprobleemide tekkimise põhjuseks on kas ülekoormus ja/või mikrovigastused, mis kõik taanduvad tegelikult suuremas osas teadmiste ja käimisvilumuste puudumisele. Tõsiste vigastuste ja krooniliste liigestehaiguste puhul peab konsulteerima erialaarstiga.
Kõik me oleme kunagi lapsepõlves hakanud kõndima ning teinud seda omal moel ja omaenda tarkusest. Fakt on aga, et väga paljud inimesed ei oska ökonoomselt käia, eriti reljeefil, mis erineb meie kodusest lamedast Eestimaast. Ökonoomne liikumine mäel, olgu siis tõusul või laskumisel, on midagi, mida tuleks eraldi õppida, soovitatavalt mõne kogenud kaaslase või giidi käest. Erinevaid liikumistehnikaid eri reljeefide jaoks on mitmeid ning neid tuleks osata kasutada õiges kohas, nii nagu auto käike. Ei kujuta ju keegi ette, et ta näiteks sõidaks Tartust Tallinnasse ainult esimese käiguga või hoopis tagurpidi.
Loe artiklit täispikkuses ajakirja Looduses augustinumbrist!