Mis aastal läks kasvama Eesti vanim puu? Kas korall on taim, loom või kivim? Mis on ikkagi Soome rahvuslill? Vaata, kas leiad vastused nendele küsimustele sama loogiliselt nagu Inga Lunge.
 
Tekst Margo Pajuste
Fotod Aivar Kullamaa
 
Küsitav kala on Eestis aasta ringi püügikeelu all. Teda peetakse nn suuremate veekogude kalaks – meil elab ta Suur- ja Väike-Emajões, Narva jões ...
Tõugjas?
Olemas! Esimene vihje oleks olnud, et see röövkala toitub juba esimese eluaasta lõpul väiksematest kaladest, keda uimastab sabaga tugevalt vastu vett lüües.
Aastaid tagasi sattus meie paati tõugjas. Püüdja ei olnud õnneks mina, aga me keegi ei saanud aru, mis kala see on. Tookord võis veel sõita Emajõelt Tartu poolt tulles esimesse liivakarjääri – praegu on seal trossid ees. Igasugused totakad käisid seal paarutamas ja sõitsid ennast katki.
Marek Rätsepaga oli kaasas üks tüdruk, kes lasi landi täitsa põhja, aga seal on sügavust 9−10 meetrit. Piraki! Järsku suur kala otsas. Hämar juba, ei saa aru ka, mis kala on, võtsime ta välja ja sõitsime uhkelt koju. Siis tuli välja, et tõugjas ... Kuna teda tagasi lasta enam ei saanud, siis suitsutasime ära ja oli täitsa söödav.
Kuuldes, kuidas Martin Meier igal kevadel tõugjaid saab, tundub neid olevat nii palju, et ehk võiks juba kaitsestaatust lõdvendada. Tundub, et Emajõest on teda varsti lihtsam saada kui haugi. /---/
​Loe artiklit täispikkuses ajakirja Looduses septembrinumbrist!